Dentálna starostlivosť pre psov

„Čistota – pol zdravia.“

Toto už stáročia používané príslovie v sebe skrýva mnoho pravdy. Žiarivý úsmev hollywoodskych hviezd by chcel mať každý človek a viac či menej intenzívne na tom pracuje – denne si 2–3× čistí zuby, používa dentálne nite a medzizubné kefky alebo ústnu vodu a pravidelne navštevuje svojho zubára. Pretože osem z desiatich psov starších ako 3 roky trpí zubným kameňom a ochoreniami ďasien, potrebujú podobnú starostlivosť aj psi. Ich čisté zuby nie sú len záležitosťou estetiky, ale predovšetkým ide o ich zdravie.

Sliny psov majú samočistiaci účinok. Šľachtením nových plemien s kratšou  tlamou a hustejšie osadeným chrupom sa na rozdiel od prapredkov dnešných psov čistiaci účinok viditeľne znižuje. Podľa posledných výskumov anglického veterinárneho centra Waltham záleží aj na geneticky danom výskyte špecifických baktérií v slinách. Samočistiaci účinok samotný však nestačí na odstránenie zubného – povlaku, ktorý zostáva po kŕmení na zuboch, predovšetkým pri ich koreňoch či v medzizubných priestoroch. Na jeho odstránenie je potrebné použiť klasickú alebo špeciálnu zubnú kefku a pastu na zuby určenú psom (nejednoduchá úloha). Ďalšou možnosťou (oveľa jednoduchšou) je každodenné použitie funkčných pochúťok Pedigree® Denta Stix™. Tieto funkčné pochúťky sú dostať vo variantoch podľa veľkosti psa – pod 10 kg a nad 10 kg. Psi tak dostávajú chutnú odmenu a zároveň je postarané o zdravie ich zubov, ďasien a o ich svieži dych.

Ak nie je zubný plak dlhodobo odstraňovaný, dochádza k ukladaniu minerálnych látok a zubný plak sa mení na zubný kámeň, čím sa zároveň objavujeaj zápach z tlamy. Zubný kameň je možné odstrániť len veterinárnym zákrokom – mechanicky alebo ultrazvukom

Ak sa zubný kameň neodstráni, začnú sa usadzovať medzi zubom a zubným kameňom anaerobné baktérie, ktoré spôsobujú zápach z tlamy, zápaly ďasien, poškodenie závesného aparátu a nakoniec vypadnutie zubu.

Zároveň sa do krvného obehu dostávajú baktérie, ktoré môžu vyvolať onemocnenia a poškodenie vnútorných orgánov (srdce, pečeň).

Ako teda postupovať?

Ak pri kontrole chrupu svojho psa uvidíte toto:

zdravá ďasien

je pravý čas začať s preventívnym podávaním Pedigree® Denta Stix™ a je nutné pri pravidelnej kontrole u veterinára nechať skontrolovať chrup.

Ak objavíte zubný kameň:

odstranenie zubného kameňa

neodkladajte návštevu u veterinára a nechajte zubný kameň odstrániť. Následne preventívne podávajte Pedigree® Denta Stix™ a nechajte chrup skontrolovať pri pravidelnej návšteve veterinára, najlepšie 1× za pol roka.

Newsletter

Získajte najnovšie informácie a výhody priamo na Váš e-mail.

Pedigree / starostlivosť o psa
Kontaktujte nas napsat dopis