Mesiac zdravého chrupu 2015

Už po ôsmykrát sa v tomto roku koná v ČR a SR akcia na podporu dentálnej hygieny psov. Každodenné žuvanie jednej tyčinky Pedigree Denta Stix® preukázateľne vedie k zníženiu tvorby a hromadenia zubného povlaku o 60 % a tvorby zubného kameňa o 80 %. V rámci Mesiaca zdravého chrupu môžu majitelia psov získať zadarmo túto maškrtu spoločne s edukačným letáčikom v parkoch a centrách väčších miest od hostesiek na bicykloch alebo korčuliach a tiež vo vybraných veterinárnych ordináciách.

cyklohlidka

„Zapálené ďasná psa bolia, ale vonkajšie prejavy nie sú zreteľné. Začínajúce stomatologické problémy odhalí iba veterinárny lekár.
Pri najľahšom stupni stačí odstrániť zubný kameň a vyleštiť sklovinu. Pokročilé štádiá chorých zubov sa u psov prejavujú zápachom
z dutiny ústnej, krvácaním ďasien, zhoršeným prežúvaním potravy
a uvoľňovaním zubov. Vtedy už bohužiaľ zaťažuje zápalový proces celý imunitný systém,”
varuje pražský veterinár MVDr. Zbyněk Lonský.

Ochorenia zubov a ďasien postihuje 100 % psov malých a trpasličích plemien

Menšie psy sú k zápalom ďasien od prírody náchylnejšie, pretože majú krátku lebku, menšiu čeľusť a zúbky nahustené na seba. Malé plemená sa navyše dožívajú vyššieho veku ako plemená stredné a veľké, takže v starom veku trpia silne rozvinutou paradentózou. Zubné náhrady pre psov sú finančne náročnejšie, preto je nutné zamerať sa na prevenciu vzniku zubného kameňa už v mladosti.

„Pri zanedbaní zubnej hygieny psovi zuby vypadajú alebo ich musí veterinár vytrhnúť. Strata zubov nie je to najhoršie, čo môžu zapálené ďasná spôsobiť. Najmä u starších psov sa k nej v dôsledku chronickej infekcie pridávajú ochorenia srdca, obličiek a pečene. Majiteľ by mal nechať svojmu psovi vyšetriť zuby aspoň raz ročne, napríklad pri príležitosti pravidelného očkovania. Ak psí pacient už zubné problémy má, frekvencia kontrol u veterinára by mala byť častejšia,” odporúča MVDr. Lonský.

Okrem kefiek na psie zuby existuje ešte príjemnejšia metóda, ako odstrániť povlak a predísť tak vzniku zubného kameňa. Jedná sa o samočistenie zubov prežúvaním funkčných maškŕt, napríklad Pedigree DentaStix®. Prežuvaním dentálnych tyčiniek dochádza u psa k samovoľnému otieraniu povlaku z povrchu zubov a osvieženiu dychu. Špeciálne navrhnutá funkčná maškrta Pedigree DentaStix® s jedinečným tvarom a zložením pomôže odstrániť až 80 % zubného povlaku a vďaka tomu zároveň účinne predchádzať tvorbe zubného kameňa.

Newsletter

Získajte najnovšie informácie a výhody priamo na Váš e-mail.

Pedigree / starostlivosť o psa
Kontaktujte nas napsat dopis