Prečo se starať o psí chrup (dentálna starostlivosť)

Na rozdiel od ľudí psy nemávajú zubné kazy, ale skôr zubné kamene a zápaly ďasien. Ak starostlivosť o psí chrup podceníme, môže dôjsť k masívnemu zápalu závesného aparátu zubu a ďasien. V prípadoch, keď zubný kameň a s ním spojené problémy sú príliš rozsiahle, musí veterinár zub vytrhnúť.

Kartáček

Hlavne malé psie plemená sú obeťami šlachtenia. Ich zuby sú uložené príliš blízko seba, takže sa medzi nimi množia baktérie podporujúce vznik zubného povlaku. Do povlaku sa ukladajú minerálne látky zo slín, tým sa vytvára zubný kameň, ktorý vyvoláva podráždenie a zápal ďasien. Zápal ďasien zistí majiteľ podľa nepríjemného zápachu z ústnej dutiny psa a oblúkovitého začervenania ďasna v mieste, kďe ďasno prilieha ku korunke zubu.

Ak majiteľ psa tento stav nerieši, môže tiež dôjsť k rozšíreniu zápalu krvou do ostatných orgánov a v krajných prípadoch dôjde až k smrti zvieraťa.

Pravidelné čistenie zubov nie je teda len výsadou človeka, ale malo by sa stať každodenným rituálom aj v prípade starostlivosti o psa. Ako prevencia pri odstraňovaní zubného povlaku fungujú aj dentálne maškrty, ktoré vďaka svojmu zloženiu, ale aj tvaru podporujú znižovanie zubného povlaku a zubného kameňa až o 80 %.

 

Newsletter

Získajte najnovšie informácie a výhody priamo na Váš e-mail.

Pedigree / starostlivosť o psa
Kontaktujte nas napsat dopis