Vyvážená strava psa

Vyvážená strava

Potrava je pre psí organizmus zdrojom energie a výživných látok nevyhnutných pre rast, regeneráciu, rozmnožovanie a fyzickú aktivitu. Výber krmiva je preto jedným z najzodpovednejších rozhodnutí každého majiteľa. Teoreticky je možné psa nasýtiť hocičím. Musíme si však uvedomiť, že tu nejde len o plnú misku, ale o žalúdok vášho štvornohého kamaráta. Váš pes môže prežiť zdravý, šťastný a plnohodnotný život len vtedy, ak mu poskytnete všetky živiny, ktoré jeho telo potrebuje. 

Vyvážená a kompletná strava - základ pre zdravie vášho psa.

Aby bola strava vášho psa kompletná, musí obsahovať všetky potrebné živiny:

  • bielkoviny – pre vývoj a udržiavanie správnych funkcií svalov a dodanie potrebnej energie,
  • tuky – dodávajú telu psa potrebnú energiu, sú dôležité pre zdravú kožu a srsť vášho psa a obsahujú vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K),
  • sacharidy – sú zdrojom energie pre psa,
  • minerálne látky – napr. vápnik a fosfor pre zdravé kosti a zuby,
  • vitamíny – vitamín A pre dobrý zrak, vitamín E a C, okrem iného aj pre obranyschopnosť organizmu.

Kompletné krmivo pre vášho psa, tzv. priemyselné krmivo, sa predáva ako suché – granulované alebo mokré – kapsičky, konzervy, vaničky. Ponúkajú ich špecializované predajne pre chovateľov domácich zvierat, ale aj hypermarkety, supermarkety, obchody s potravinami a niektoré sa tiež dajú zohnať u veterinárnych lekárov. Pre svojho miláčika ale vždy vyberte len tie najkvalitnejšie krmivá! Existujú tiež priemyselné krmivá, ktoré nie sú kompletné, ale doplnkové. Doplnkové krmivá – pochúťky – obsahujú množstvo vitamínov a minerálnych látok (napr. Pedigree® Schmackos®, Pedigree® Rodeo®). Existujú aj funkčné pochúťky, ktoré zohrávajú významnú úlohu v hygiene ústnej dutiny psa. Patrí sem napr. Pedigree® Denta Stix®.

Nezabudnite aj na pitný režim – pes potrebuje misku, ktorá je neustále dopĺňaná čerstvou vodou!


 

Newsletter

Získajte najnovšie informácie a výhody priamo na Váš e-mail.

Pedigree / starostlivosť o psa
Kontaktujte nas napsat dopis